Mülteci Sorununun Görünmeyen Yüzü
Yorum
Yayınlanma Tarihi : 16 Nisan 2013 Salı
Mülteci Sorununun Görünmeyen Yüzü
Suriye Krizi’nin patlak verdiği ilk günden bu yana giderek artan çatışmaların sonucunda 4 milyon insanın bu krizden bir şekilde etkilendiği iddia edilmektedir.

Suriye Krizi’nin patlak verdiği ilk günden bu yana giderek artan çatışmaların sonucunda 4 milyon insanın bu krizden bir şekilde etkilendiği iddia edilmektedir. Çatışmaların bölge ülkelerini en fazla zor durumda bıraktığı noktalardan birisi ise şüphesiz mülteci sorunu olmuştur. 3 milyona yakın insanın ülke içerisinde göç etmek zorunda kaldığı Suriye’de, ülke dışına da 1 milyondan fazla Suriyelinin mülteci olarak göç ettiği belirtilmektedir. 2011 Nisan ayında başladığı söylenebilecek bu Suriyeli mülteciler sorunu, ülkede gerçekleşen askeri çatışmaların bir türlü sona erdirilememesi sonucunda hala çözüm bekleyen meselelerin en ön sırasında yer alıyor.

 

Komşu Ülkeler Zor Durumda

 

Mülteci sorununun ortaya çıktığı ilk günlerden itibaren komşu ülkelere büyük akınlar başlamıştı. BM Mülteci Örgütü’nün en son verileriyle ortaya çıkan rakamlara göre, hâlihazırda Ürdün 300.000, Türkiye 230.000, Lübnan 227.000, Irak 115.000, Mısır 28.000 ve Kuzey Afrika da 8.000 Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapmaktadır.1 Tüm mallarını Suriye’de bırakarak hayatlarını çadır kentlerde sürdürmeye başlayan mülteciler, çoğunlukla kayıp aile üyelerinden habersiz ve travma halinde yaşamaktadırlar. Ceplerinde çok sınırlı bir sermaye ile bu ülkelere gelen mültecilerin hayatları, dışarıdan gelecek yardımlara bağlı olarak devam etmektedir. Bu durum, ev sahipliği yapan ülkeler için her an patlayabilecek bir güvenlik tehlikesini de beraberinde getirmektedir.

 

Kadın ve Çocuklar Ağırlıkta

 

Huzursuzluk ve güvensizliğin halen olanca hızıyla devam ettiği Suriye’de insanlar daha güvenli mekânlara geçerek hayatlarını garanti altına almak için büyük bir arayış içerisindedirler. Yine BM’nin son verilerine göre hala günde 8.000 civarı Suriyeli göç etme çabası içerisindeyken durumu daha da vahim bir şekle büründüren nokta, her gün göç eden bu insanların %78’inin kadın ve çocuklardan oluşmasıdır.2 Ağırlaşan kış şartlarının da büyük payının olduğu göç dalgalarında, durumun her geçen gün daha da kötüye gittiği görülmektedir.

 

Esad Yanlıları da Kaçıyor

 

Bugüne kadar mülteci meselesine yaklaşırken yapılan en büyük hata, sadece Esad rejiminden kurtulmak isteyenlerin mülteci olarak ülkeden kaçtığının varsayılmasıydı. Oysa artık Esad yanlıları da şiddetin bir türlü durdurulamadığı Suriye’den kaçıp her daim tehlike altındaki bir hayattan kurtulmak istiyorlar. Nasıl rejimden kaçan Suriyeliler Türkiye gibi ülkelere sığındılarsa, aynı şekilde Esad yanlıları da rejime destek veren Rusya, İran gibi ülkelere gitmenin bir yolunu bulmak için çaba göstermektedirler. Bu noktada tarihsel bağlantılar ülke seçimlerinde etkili olmakta, Esad yanlıları arasında Şiiler İran, Hıristiyanlar da Rusya gibi farklı seçenekleri tercih etmektedirler. 4 Ancak bu ülkelere mülteci statüsüyle değil de pasaportla, normal yollardan giriş yapmaktadırlar; bu da tam sayılarının saptanmasını güçleştirmektedir. Yalnızca ekonomik durumu iyi olanların bu fırsatı değerlendirme şansına sahip olması da olumsuz koşullar altında en çok ezilenlerin her zamanki gibi bu durumda da sıradan insanlar olduğunu bize göstermektedir.

 

Suriye’deki çatışmalarda şu ana kadar 70.000 kişinin öldüğü söyleniyor. Bu ölen insanların yanısıra ülke içerisinde yer değiştirmek veya başka ülkelere kaçmak zorunda kalan tüm insanlar da göz önünde bulundurulursa, durumun böyle devam etmesi halinde Suriye’nin sahiden de iddia edildiği gibi tam bir felaketin içerisine sürükleneceği meydana çıkmaktadır. Suriye de Suriye’nin geleceği de yok edilmektedir. Hâlbuki Suriyeliler nasıl her türlü insan hakkı ve saygınlığını hak ediyorsa, Suriye de aynı şekilde bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğünü fazlasıyla hak etmektedir.

 

 

1 BM verileri için bkz. http://data.unhcr.org/syrianrefugees/regional.php.

2 Bkz. “Help Syrian Families Fleeing Violence at Home”, https://donate.unrefugees.org/site/ c.lfIQKSOwFqG/ b.8412573/k.21B7/Help_Syrian_Families_Fleeing_Violence_at_Home/apps/ka/sd/donorcustom.asp.

34Daha önce de Suriyeli Çerkesler kendilerini Rusya’ya yakın hissettikleri için Rusya’ya gitmişlerdi. Bkz. http:// rt.com/newiys/syrian-refugees-russia-kevorkova-751/.


Görüntülenme : 4182
Yorum Yazın
Ad Soyad:
Email:
Yorum:

Henüz yorum yapılmamış.