Türkiye’de Yükseköğretimin Uluslararasılaşma Endeksi
Yorum
Yayınlanma Tarihi : 27 Haziran 2015 Cumartesi
Türkiye’de Yükseköğretimin Uluslararasılaşma Endeksi
ASEM tarafından Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı için hazırlanan "Türkiye’de Yükseköğretimin Uluslararasılaşma Endeksi" başlıklı proje başarıyla tamamlandı.

Çalışma, yükseköğretimin uluslararasılaşması bağlamında çeşitli ülkelerden örnekleri inceleyerek bu ülkelerdeki üniversitelerde uygulanan ölçütleri saptamış ve gerek söz konusu incelemelerin gerek Türk üniversitelerinde yapılan saha araştırmalarının ışığında Türkiye’nin şartlarına uygun ölçütleri ortaya koymuştur. Sonuçta teşkil edilen Uluslararasılaşma Endeksi, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının üniversite, bölüm ve şehir gibi değişik kategorilerde yer alan muhtelif göstergeler bakımından değerlendirilmesini ve ülke çapında bir ünversiteler listesi oluşturulmasını mümkün kılmaktadır.

 

Projeye Katkıda Bulunanlar:

Prof. Dr. Hasan Bacanlı, Prof. Dr. Metin Toprak, Doç. Dr. Mehmet Akif Kireçci, Doç. Dr. Nadir Çeliköz, Doç. Dr. Yavuz Erişen, Doç. Dr. Mehmet Şahin, Doç Dr. Engin Karadağ, Doç Dr. Mehmet Ali Dombaycı, Yrd. Doç. Selim Tezcan, Rana Coşkun.


Görüntülenme : 1539Yorum Yazın
Ad Soyad:
Email:
Yorum:

Henüz yorum yapılmamış.