Çin – Tayvan Liderler Görüşmesi
Yorum
Yayınlanma Tarihi : 6 Kasım 2015 Cuma
Çin – Tayvan Liderler Görüşmesi
Çin Halk Cumhuriyeti ve Çin Cumhuriyeti (Tayvan) devlet başkanları 1949’dan bu yana ilk kez, 7 Kasım’da, Singapur’da bir araya gelecek.

Çin Halk Cumhuriyeti ve Çin Cumhuriyeti (Tayvan) devlet başkanları 1949’dan bu yana ilk kez, 7 Kasım’da, Singapur’da bir araya gelecek. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping ve Tayvan Devlet Başkanı Ma Ying-jeou arasında gerçekleşecek görüşme, 1949 Çin İç Savaşından bu yana çok kısıtlı düzeyde ve daima gergin olan ilişkilerin gidişatına dair tarihi bir olay olarak değerlendiriliyor. Görüşme sonucunda taraflar arasındaki ilişkilerin iyiye gideceğine dair fazla umut olmadığı söylenebilir. Görüşmelerin uluslar arası siyasete etkilerinden ziyade, iki tarafın iç siyasetlerini nasıl etkileyeceği ise asıl merak konusu.

Uzmanlar, Kuomintang’ın (Çin Milliyetçi Partisi) bu görüşmelerle seçmenine ekonomik gelişmelere dair verdiği sözleri tutmaya yönelik ciddi bir adım atmış olacağını değerlendiriyor. Siyasi uzlaşma, Güney Çin Denizi’ndeki gerginliğin durulması1 ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesi hususlarında Şi’nin mevkidaşından talepleri olacağı değerlendirilirken, akıllara 2014 başlarında Tayvanlı gençlerin, ülkelerinin Pekin’le ilişkilerinin artması vesilesiyle bağımlılığının da artmasından endişelenerek başlattığı Günçiçeği Öğrenci Hareketi geliyor. Ocak ayında Tayvan’da gerçekleşecek seçimlerde Ma’nın tekrar kazanamaması durumunda Pekin ve Taipei arasındaki iplerin tekrar gerilebileceği de yapılan tahminler arasında.

Sonuç olarak taraflar arasında gerçekleşecek görüşme olası bir yakınlaşmanın ilk adımı olarak değerlendirilmiyor.1 Tayvan Milli Savunma Bakanlığının yakın zamanda yayınlanan bir raporunda Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun hızlı gelişiminin oluşturduğu tehditlere değinilmişti. Tayvan’ın ayrıca Güney Çin Denizi’nde Çin Halk Cumhuriyetiyle olduğu gibi kıyıdaş diğer ülkelerle de deniz sınırlarına dair ihtilafı devam ediyor.


Görüntülenme : 1194Yorum Yazın
Ad Soyad:
Email:
Yorum:

Henüz yorum yapılmamış.