Siber Güvenlik
Rapor
Yayınlanma Tarihi : 22 Nisan 2013 Pazartesi
Siber Güvenlik
Matbaanın icadıyla başlayan süreçte gerçekleşen sanayi devriminin ateşi, o zamanki ulaşım olanaklarının elverdiği hız ile yayılmıştı.

Matbaanın icadıyla başlayan süreçte gerçekleşen sanayi devriminin ateşi, o zamanki ulaşım olanaklarının elverdiği hız ile yayılmıştı. 20. yüzyılın sonlarında gelişmeye başlayan ve 21. yüzyılda vazgeçilmez hale gelen bilgi ve iletişim teknolojileri, İnternetin katlanarak artan hızıyla büyüdü ve bugün insan hayatının, şirketlerin, devletlerin her alanında kullanılan yaşamsal düzeyde önemli bir araç haline geldi.

 

Cep telefonlarımızın, elektrik şebekesinin, finans sisteminin, bankaların veya mahkemelerin bir gün çalışmadığını düşünün... Havayolu trafiğinin karıştığı, hastanelerin randevu veremediği, şehir içerisindeki trafiğin birbirine girdiği bir gün... Bütün hepsi, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında oluşabilecek, daha doğrusu oluşturulabilecek karmaşanın örnekleri.

 

İnternete bağlanmayan ve bilgisayar ile çalışmayan sistemlerin artık neredeyse kalmadığı günümüz dünyasında, ülkeler, hükümetler, şirketler ve bireyler için ‘siber güvenlik’ kavramı hayati önemi haiz bir hal aldı. Siber ortam, yakın zamanlarda Estonya ve Gürcistan gibi ülkelerde saldırıya destek, İran’da ise doğrudan saldırı aracı olarak kullanıldı. Çin ile ABD arasında devam eden ve giderek kızışan ‘siber istihbarat savaşları’ neredeyse her gün medyaya yansıyan haberlerin konusu oluyor. ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan halk hareketleri içerisinde sosyal medyanın ne denli etkili olduğunu-olabileceğini tüm dünya gördü. ‘Wikileaks’ sızıntısındaki gibi kaynağı doğrulanamayan, amacı belirlenemeyen olaylar, küresel siyasal alanda geçmişte hesap edilmemiş yeni araçlar sunuyor. Uyuşturucu trafiği, kumar ve terör örgütü toplantıları derin İnternet adı verilen ağa kayıyor.

 

Tüm bu sebeplerle, yeni yüzyılın en etkili araçlarından biri haline gelen ve etkisi giderek artacak olan siber istihbarat, siber saldırı ve siber güvenlik kavramları, Türkiye’nin her açıdan ciddi şekilde önem vermesi gereken konuların başında gelmektedir. Gelişmişlik sırasında dünyada ilk 10’a girmeyi hedefleyen ülkemizin, siber ortamın her alanında gelişmiş ülkelerle denk bir seviyeye çıkması da 2023 hedefleri arasında yer almalıdır. İlgili uluslararası platformların yeni yeni oluşmaya başladığı bu dönemde etkin siber güvenlik çalışmalarının yürütülmesi ve bunun Türkiye’nin uluslararası alanda önderlik edebileceği bir alan olarak ele alınması gerekmektedir. Bu niyetin ilk göstergesi, siber güvenlik konusunun, 2010 yılının Ekim ayında Milli Güvenlik Kurulu tarafından güncellenen ve Türkiye’nin Milli Güvenlik Siyaset Belgesi olan Kırmızı Kitap’a girmesi ile gerçekleşmiş olsa da, eyleme geçiş sürecinin umut edilen hızda gelişmediği aşikârdır. Konunun aynı kurul tarafından ilk kez 2 yıl sonra yine Ekim ayında görüşülmüş olması, henüz yolun başında olunduğunu ve daha hızlı yol alınması gerektiğini göstermektedir.

 


Görüntülenme : 6402
Yorum Yazın
Ad Soyad:
Email:
Yorum:

Henüz yorum yapılmamış.