2016 Yılı Yüksek Askeri Şura Toplantısı Gerçekleştirildi
Yorum
Yayınlanma Tarihi : 31 Temmuz 2016 Pazar
2016 Yılı Yüksek Askeri Şura Toplantısı Gerçekleştirildi
15 Temmuz’da FETÖ üyesi sözde askerler tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından yaklaşık bir hafta öne çekilen Yüksek Askeri Şura toplantısı, 28 Temmuz Çarşamba günü, tarihinde ilk kez Genelkurmay karargâhı dışında, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi.

15 Temmuz’da FETÖ üyesi sözde askerler tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından yaklaşık bir hafta öne çekilen Yüksek Askeri Şura toplantısı, 28 Temmuz Çarşamba günü, tarihinde ilk kez Genelkurmay karargâhı dışında, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. Geçmiş yıllarda üç güne yayılarak gerçekleştirilen toplantı bu yıl 5 saatlik tek oturumda tamamlandı.

 

Yüksek Askeri Şura, Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığına bağlı, Silahlı Kuvvetlerimizle ilgili her tür konunun ele alınabileceği en üst düzey kuruldur. Başbakan’ın başkanlık ettiği Kurulun kararları hükümete tavsiye niteliğindedir. Yüksek Askeri Şura, TSK Personel Kanunu’na göre general ve amirallerin TSK’dan ilişiğinin kesilmesiyle ilgili yetki sahibidir.

 

Başbakan Binali Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katıldıkları ilk YAŞ olma özelliğini de taşıyan toplantıya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine istifa ettikleri öğrenilen Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral İhsan Uyar ve Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu katılmadı. Ayrıca, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Akın Öztürk ve Adem Huduti de toplantıya katılmadı.

Şura’nın bu seneki öncelikli gündem maddesi FETÖ’nün darbe girişimiydi; ancak toplantı sonrasında terfi ve atama kararları dışında gündeme gelen konulara ilişkin bir açıklama yapılmadı. İhraç edileceklere ilişkin kararlar ise YAŞ beklenmeksizin OHAL kapsamındaki Kanun Hükmünde Kararname ile 27 Temmuz Çarşamba günü verilmişti, bu kapsamda 149 general ve amiral, 1099 subay ve 436 astsubay TSK’dan ihraç edildi.

2016 Yüksek Askeri Şura Kararları uyarınca, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak,  Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu görevlerine devam edecek. Jandarma Genel Komutanlığına Genel Kurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler getirildi. Orgeneral Güler’in teamülen bir yıl sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığına getirilmesi ve Orgeneral Hulusi Akar’dan sonraki Genel Kurmay Başkanı olması bekleniyor.

Genel Kurmay 2. Başkanlığına 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı gösterdiği tavizsiz tavır ile akıllarda kalan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar getirildi. 1. Ordu Komutanlığına ise “Or”luğa terfi ettirilen 2. Kolordu Komutanı Musa Aksever getirildi. Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığına “Or”luğa terfi ettirilen Hava Eğitim Komutanı Hasan Küçükakyüz getirildi. Orgeneral Küçükakyüz 15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından helikopterle kaçırılarak alıkonmuştu. Yine 15 Temmuz kahramanlarından Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı ise YAŞ Kararları kapsamında Korgeneralliğe terfi ettirildi. Başoğlu’dan boşalan EDOK Komutanlığına Harp Akademileri Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu getirildi.

Darbe girişimi öncesinde 14 olan orgeneral sayısı ihraç ve terfiler sonucunda 11’e düşmüş oldu. Toplam general ve amiral sayısı ise 64 azalmış oldu, en büyük düşüş Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda yaşandı. YAŞ kararları ile Balyoz ve Askeri Casusluk davalarından beraat eden bazı subaylar da terfi ettirildi. YAŞ sonucunda emekliye sevk edilen bazı generaller ise Hasdal Askeri Cezaevi’nde tutuklu bulunmaktaydı, bu kişiler Silivri Cezaevi’ne sevk edilecek.

Öte yandan uzmanların yorumları şu ana kadar Kanun Hükmünde Kararname ve YAŞ kararları yoluyla yapılan ihraçların FETÖ’nün tasfiyesi hususunda yeterli olmadığı, yakın dönemde yeni KHK’ların beklendiği yönünde. 


Görüntülenme : 990Yorum Yazın
Ad Soyad:
Email:
Yorum:

Henüz yorum yapılmamış.