AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Dönem: Charles Michel ve Ursula von der Leyen’in Türkiye Ziyareti
Yorum
Yayınlanma Tarihi : 15 Nisan 2021 Perşembe
AB-Türkiye İlişkilerinde Yeni Dönem: Charles Michel ve Ursula von der Leyen’in Türkiye Ziyareti
Doğu Akdeniz gerilimi ile kopma noktasına gelen Türkiye-AB ilişkileri son dönemde yeniden olumlu yöne doğru seyreden bir eğilim gösteriyor. Yeni bir diyalog ve kalıcı iş birliği süreci için iki taraf da geçmişte yaşanan olumsuzlukları geride bırakmak istiyor.

Doğu Akdeniz gerilimi ile kopma noktasına gelen Türkiye-AB ilişkileri son dönemde yeniden olumlu yöne doğru seyreden bir eğilim gösteriyor. Yeni bir diyalog ve kalıcı iş birliği süreci için iki taraf da geçmişte yaşanan olumsuzlukları geride bırakmak istiyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti ikili ilişkilerde normalleşmenin sinyalleri olarak okunabilir.

Ziyaret öncesi 25-26 Mart 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleşen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde Türkiye-AB arasında iş birliği sonucu çıkmıştı. Beştepe’de yapılan görüşmede ise somut adımlar atılması gündeme geldi. Göç mutabakatının güncellenmesi, Gümrük Birliği’nin yenilenmesi ve Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması görüşmenin önemli gündem maddeleriydi. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenleyen AB komisyonu başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa konseyi başkanı Charles Michel, Türkiye ile sürdürülmesi planlanan yapıcı ilişkilerin önemini vurguladı. Toplantıdan sonra açıklama yapan Michel “AB Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı ve ekonomik iş birliği son derece önemli alanlarda geliştirilecek. AB Konseyi, Komisyonun bu konudaki hazırlık çalışmalarını başlatmasını tavsiye ediyor" dedi. Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara yönelik çabalarını takdirle karşıladıklarını belirten Michel, “Türkiye'nin 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapmasını takdir ediyoruz ve bu çerçevede AB desteğinin devam etmesi gerektiğini öneriyoruz. Komisyon yakında Türkiye, Ürdün ve Lübnan'daki mültecilerin finansmanı için bir öneri sunacak" ifadelerini kullandı.  AB komisyonu başkanı Ursula von der Leyen ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’la verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Türkiye aslında yapıcı bir şekilde tekrar ilişki kurmak istediğini gösterdi, biz de Türkiye'yle ilişkilerimize ivme katmak için geldik. İki tarafa da fayda sağlayacak iş birliği alanlarını görüştük” diye konuştu.

Doğu Akdeniz gerilimi, Yunanistan’la Türkiye arasında baş gösteren sorunlar ve Libya meselesi dolayısıyla gerilen ilişkilerin bu görüşme sonrası yeni bir ivme kazanması bekleniyor. Türkiye ve AB ortak çıkarlar ışığında ikili ilişkilerde yaşanan sorunları çözüme kavuşturma kabiliyetine sahip. 4 milyona yakın yerlerinden edilmiş Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye’nin AB için önemi yadsınamaz. Buna ek olarak AB’nin Türkiye’nin bir numaralı ithalat ve ihracat ortağı olması ekonomik olarak ilişkilerin güçlü bir şekilde sürdürülmesini zorunlu kılmaktadır. AB-Türkiye arasında 2018’den beri devam eden krizin tam anlamıyla normale dönmesi biraz zaman alacak olsa da tarafların önemli konularda iş birliği içerisinde hareket etmesi bölgesel sorunların çözümünde yeni fırsatların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

 

Oğuz Kaan Çetindağ

 

KAYNAKÇA

“AB Konseyi Başkanı Michel: AB, Türkiye ile ekonomik iş birliğini artırmak için somut gündem sunmaya hazır”, Anadolu Ajansı, erişim tarihi 9 Nisan 2021 https://www.aa.com.tr/tr/politika/ab-konseyi-baskani-michel-ab-turkiye-ile-ekonomik-is-birligini-artirmak-icin-somut-gundem-sunmaya-hazir/2200042

“Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Türkiye-AB ilişkileri, olumlu bir atmosferde etraflıca değerlendirildi”, Anadolu Ajansı, erişim tarihi 9 Nisan 2021  https://www.aa.com.tr/tr/politika/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-turkiye-ab-iliskileri-olumlu-bir-atmosferde-etraflica-degerlendirildi/2200192


Görüntülenme : 570Yorum Yazın
Ad Soyad:
Email:
Yorum:

Henüz yorum yapılmamış.