Orta Doğu’da Amerikan Dış Politikası: Lobiler ve Özel Çıkar Gruplarının Rolü
Kitap
Yayınlanma Tarihi : 11 Ekim 2013 Cuma
Orta Doğu’da Amerikan Dış Politikası: Lobiler ve Özel Çıkar Gruplarının Rolü
Amerikan hükümetinin izlediği politikaları etkilemeye çalışan şirketler ve özel çıkar grupları, her yıl milyonlarca dolar harcamaktadır.

Künye: Terry, Janice J. Orta Doğu'da Amerikan Dış Politikası: Lobiler ve Özel Çıkar Gruplarının Rolü, çev. Selim Tezcan ve M. Akif Kireçci. Ankara: ASEM, 2013.


Amerikan hükümetinin izlediği politikaları etkilemeye çalışan şirketler ve özel çıkar grupları, her yıl milyonlarca dolar harcamaktadır. Bu şirket ve gruplar, politikacılar nezdinde sahne arkasından lobi çalışmaları yürüterek onları kendi çıkarlarını savunmaları için ikna etmeye çalışırlar. Tütün şirketlerinden enerji şirketlerine, kürtaj karşıtı kampanya yürütenlerden insan hakları için mücadele edenlere kadar bu liste uzayıp gitmektedir. Etkilerinin en fazla hissedildiği alan ise Orta Doğu meselesidir. İsrail, ABD’nin Orta Doğu’daki baş müttefikidir ve bölgede üzerindeki hâkimiyetini sürdürmesine yardımcı olmaktadır. Bu kitap, İsrail taraftarı lobicilerin ve yerli çıkar gruplarının İsrail için devlet desteği ve mali yardım sağlamakta nasıl büyük başarı sağladıklarını sergilemektedir. Arap Amerikan grupları ve Arap devletleri ise kendi gündemlerini ortaya koymakta aynı başarıyı gösterememişlerdir. Janice J. Terry bu kitapta özel çıkar gruplarının nasıl iş gördüğünü ve belli lobicilik tekniklerinin neden diğerlerinden daha etkili olduğunu gösteriyor. Bu konuları daha geniş kültürel bağlamına da yerleştiriyor ve Amerikan medyası ile halk çoğunluğunun Orta Doğu’ya nasıl baktığını sergiliyor. Lobilerin nasıl çalıştığını göstermek için aralarında ABD Başkanları Ford ve Carter zamanında imzalanan Sina Anlaşmaları ile Camp David Antlaşması’nın, Rum ve Türk lobileri arasında cereyan eden Kıbrıs konulu çekişmenin ve Arap Boykotu’na karşı düzenlenen büyük çaplı kampanyanın da bulunduğu bir dizi vaka analizinden yararlanıyor. Birincil kaynaklara ve muhtelif başkanlık kütüphanelerinde bulunan yayınlanmamış belgelere dayanan bu çalışma, lobi gruplarının Orta Doğu’ya yönelik ABD dış politikasının belirlenmesinde gerçekte nasıl bir rol oynadığını sürükleyici bir biçimde ortaya koyuyor.


Orijinal Kitap: Terry, Janice, J. U.S. Foreign Policy in the Middle East: The Role of Lobbies and Special Interest Groups. London: Pluto Books, 2005.


Çevirenler: 

Selim Tezcan

M. Akif Kireçci


Satın Al: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=673614&sa=153145801


Görüntülenme : 3130Yorum Yazın
Ad Soyad:
Email:
Yorum:

Henüz yorum yapılmamış.